Wyróżniony 13 nominacjami do Oscara „Kształt wody” w reżyserii Guillermo del Toro premierowo 16 lutego na ekranach kin

Warszawa 16.01.2018

Wyróżniony 13 nominacjami do Oscara „Kształt wody” w reżyserii Guillermo del Toro premierowo 16 lutego na ekranach kin

W samym środku zimnej wojny, w tajnym rządowym laboratorium rozgrywa się błyskotliwa wizualnie i poruszająca emocjonalnie uczta wyobraźni. Magia mistrza fabuły Guillermo del Toro zabiera widzów „Kształtu wody” do innego świata, gdzie patos i dreszczyk klasycznych filmów o monstrach przeplatają się z grozą gatunku noir. Tę mieszankę del Toro podgrzewa do temperatury wrzenia historią miłosną, a wszystko po to, żeby przyjrzeć się fantazjom, z którymi wszyscy igramy, tajemnicom poza naszą kontrolą i demonom, z którymi musimy się zmierzyć. 

Woda przyjmuje kształt każdego naczynia, w jakim się znajdzie i chociaż ma w sobie delikatność, jest  najpotężniejszą i najbardziej plastyczną siłą we wszechświecie. Podobnie jak miłość, prawda? Bez względu na to, jaki nadamy jej kształt, wciąż pozostaje miłością, czy odnosi się do mężczyzny, kobiety czy też innego stworzenia.

Guillermo del Toro o filmie „Kształt wody”

„Kształt wody” („The Shape of Water”) – polska premiera 16 lutego 2018 r. w kinach.
„Kształt wody” to wyróżniony 13 nominacjami do Oscara, 7 nominacjami do Złotych Globów, 12 nominacjami do nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA) i Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji 2017 najnowszy film wizjonerskiego reżysera Guillermo del Toro. To baśń dla dorosłych, której akcja rozgrywa się u szczytu zimnej wojny w Stanach Zjednoczonych około roku 1962. Elisa (nominowana do Oscara Sally Hawkins) wiedzie monotonną, samotną egzystencję, a całą noc pracuje w pilnie strzeżonym, sekretnym laboratorium rządowym. Jej życie zmienia się na zawsze, gdy wraz z koleżanką z pracy Zeldą (nagrodzona Oscarem Octavia Spencer), odkrywają, że w laboratorium przeprowadzany jest otoczony ścisłą tajemnicą eksperyment, który zaważyć może na przyszłych losach świata.

Chciałem stworzyć piękną, elegancką historię o nadziei i odkupieniu jako antidotum na cynizm naszych czasów. Chciałem, żeby ta opowieść przybrała formę baśni, czyli świata, w którym niepozorna bohaterka spotyka na swojej drodze coś bardziej potężnego i transcendentalnego, niż wszystko, czego doświadczyła do tej pory. A potem uznałem, że świetnym pomysłem będzie przedstawić tę miłość na tle czegoś tak banalnego i złego jak nienawiść pomiędzy narodami, czyli zimnej wojny oraz nienawiść między ludźmi na tle rasowym, etnicznym, intelektualnym i płciowym.

Guillermo del Toro

Sally Hawkins Ksztalt wody 2.jpg
Centralnym punktem filmu jest podróż Elisy, która z samotnej, bezradnej kobiety zmienia się w heroiczną, niejednokrotnie podejmującą ogromne ryzyko postać, tym bardziej wyjątkową, iż jej rola nie ma praktycznie żadnych kwestii mówionych. Elisa stała się niemową z powodu traumy przeżytej w dzieciństwie i porozumiewa się językiem migowym, lecz potrafi wyrazić bardzo wiele, gdy poznaje dziwne, wodne stworzenie, przetrzymywane w rządowym laboratorium, gdzie pracuje jako sprzątaczka.

„Kształt wody” łączący w sobie wiele gatunków filmowych, od wystawnych musicali po trzymający w napięciu film noir, wyraźnie nawiązuje i ożywia nieprzemijającą magię filmów o potworach, grając na naszych najbardziej prymitywnych emocjach, czyli lęku, porzuceniu i zagrożeniu, lecz także ciekawości, zachwycie i pożądaniu.  

W pozostałych rolach wystąpili: nominowany do Oscara Michael Shannon, nominowany do Oscara Richard Jenkins, Michael Stuhlbarg i Doug Jones.
KW_B1_campC nomin.jpg
Załączniki

Pobierz wszystkie

KW_B1_campC nomin.jpg

grafika | 1,28 MB

Pobierz
25_01_2018_Kształt wody Guillermo del Toro 16 lutego w kinach.pdf

pdf | 510 KB

Pobierz
Kształt_wody_press_book.docx

docx | 88,7 KB

Pobierz
25_01_2018_Kształt wody Guillermo del Toro 16 lutego w kinach.docx

docx | 99,7 KB

Pobierz
Ksztalt_wody_notkaprasowa.docx

docx | 12,3 KB

Pobierz
Richard Jenkins i Sally Hawkins_Ksztalt wody.jpg

grafika | 1,98 MB

Pobierz
Michael Shannon i MICHAEL STUHLBARG_Ksztalt wody.jpg

grafika | 3,37 MB

Pobierz
Sally Hawkins_Ksztalt wody 1.jpg

grafika | 2,34 MB

Pobierz
Sally Hawkins Ksztalt wody 2.jpg

grafika | 1,01 MB

Pobierz
Sally Hawkins Ksztalt wody 3.jpg

grafika | 1,47 MB

Pobierz
Sally_Hawkins i Octavia Spencer Ksztalt wody.jpg

grafika | 1,41 MB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.